• Главная
 • /
 • Блог
 • /
 • Як уникнути заборгованості: прості поради фізичній особі-підприємцю для порятунку бізнесу
Як уникнути заборгованості: прості поради фізичній особі-підприємцю для порятунку бізнесу

Маєте власний бізнес та ведете бухгалтерський облік? Тоді ви точно знаєте, як важливо тримати податкову звітність в порядку. Але звичайна неуважність, випадково пропущена інформація може призвести до боргу понад 50 тисяч гривень! Ми дамо важливі поради, як правильно контролювати свої податки, та як уникнути неприємних ситуацій при перевірці податковою службою.

Якщо фізична особа-підприємець (далі – ФОП) має заборгованість, податкова інспекція  в обов’язковому порядку нараховує штраф. У разі несплати податкового боргу протягом двох кварталів, платник єдиного податку (далі – ПЄП) виключаються з реєстру платників єдиного податку. Бувають ситуації, коли підприємець не знає про те, що його перевели на загальну систему оподаткування, при цьому він продовжує сплачувати єдиний податок та ЄСВ, як і до цього. Це призводить до накопичення боргу по Податку з доходів фізичних осіб, військовому збору та інших штрафів та пені. Загальна сума заборгованості іноді перевищує 50 тисяч гривень.

Податкова завжди користується своїми правами та заробляє для бюджету додаткові кошти. А платник податків ФОП забуває про свої обов'язки та не контролює свої проплати чи наявність заборгованості. Ми виявили дві типові ситуації, в яких податкова “заробляє” на фізичних особах-підприємцях.

 Ситуація №1 Виключення із реєстру платника єдиного податку. 

До Бюро Бумажкін звернувся клієнт – фізична особа-підприємець, коли почав розширювати свій бізнес і приймати працівників на роботу. Зрозуміло, що в такому випадку треба було вже подавати звіти за/на працівників та нараховувати їм заробітну плату. Аж  раптом виявилось, що з минулого кварталу його виключили з платників єдиного податку, через старий невиявлений борг у розмірі менше, ніж 100 грн. А він вже цілий квартал після того сплачує єдиний податок і не підозрює…

Припустимо, доходи ФОП склали 10 тис. грн. 2 квартала не сплативши єдиний податок і отримуючи дохід в 10 000, ми сплачуємо не 5% від 10 000 = 500 грн., а ставши ФОП на загальній системі ми сплачуємо Доходи – Витрати. На прикладі 10 000–0 витрат. Фінансовий результат 10 000 грн. Тепер розраховуємо податки: ПДФО 18% від 10 000 = 1 800 грн., ВС 1,5% від 10 000 = 150 грн. ЄСВ 22% від 10 000 = 2 200 грн. Тобто ми сплачуємо не 500 грн, як на спрощеній системі, а  4 150 грн.

Як ми вирішили цю ситуацію?

 • Вияснили у податкової те, чому виник борг;
 • Правильно оплатили всі штрафи та недоїмки;
 • Зробили перерахунок переплачених податків;
 • Подали декларацію вже як ФОП на загальній системі оподаткування;
 • Налагодили бухгалтерський облік на загальній системі.

податковий борг


 Ситуація №2
.
Борги по ЄСВ та єдиному податку у зв’язку з переведенням на загальну систему оподаткування. 

До нас звернувся ФОП, який був на 2 групі оподаткування. Більше року ФОП навіть не підозрював, що в нього є борги по ЄСВ та єдиному податку, у зв’язку з переведенням на загальну систему оподаткування. Він припинив свою діяльність, але не анулював реєстрацію, та за увесь цей час йому набігло більше 50 тисяч гривень боргів та штрафів.

В цьому випадку ми можемо говорити про несвоєчасне анулювання реєстрації платником єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку. Судової практики по зверненню до суду з таким запитом ми не знайшли. Юристи кажуть, що в податкової є право повідомити про те, що в особи є борг, а от у платника податків є обов’язок слідкувати за своїм податковим статусом та виплатити нарахування. Тому в даній ситуації, навіть при зверненні до суду, особа все одно має виплатити всі борги та штрафи.

Зауважимо, фізична особа-підприємець 2 групи сплачує єдиний податок – 744,60 грн/міс та ЄСВ “за себе” – 819,06 грн/міс. ФОП на загальній системі оподаткування має сплачувати такі податки: ЄСВ “за себе” – 819,06 грн/міс, військовий збір – 1,5% від чистого прибутку, Податок з доходів фізичних осіб 18% від чистого прибутку та ЄСВ – 22% від чистого прибутку, але не менше 22% від мінімальної заробітної плати. Тобто кількість та розмір податків суттєво збільшується.

Єдиним виходом з цієї ситуації було закрити ФОП, щоб більше податковий борг не збільшувався та сплатити всі податки.

Зверніть увагу! Повторно подати заяву на включення до Реєстру платників єдиного податку можна лише після спливу 4 кварталів після виключення (згідно положень Податкового кодексу).

Ст.298.1.4.Суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Зміст в тому, що якщо ФОП закрився 31 грудня 2017, то з 1 січня 2018 року він може знову подати заявку (не потрібно чекати 4 квартали).

 

 Якщо Ви фізична особа-підприємець, у Вас є обов'язки вчасно сплачувати податки та вірно їх розраховувати! Не забувайте, що потрібно контролювати свої відносини з податковою, і для того, щоб Вам було легше це робити, скористайтесь нашими порадами: 

 1.  Використовуйте сервіс “Електронний кабінет платника податків” на сайті ДФС України. Детальніше про те, як перевірити свій податковий борг в інтернеті, Ви можете прочитати в статті з блогу Бюро Бумажкін.

 2.  Звертайтесь до послуг професійних бухгалтерів чи бухгалтерських компаній. Таким чином Ви забезпечите повний порядок в своїх документах (виписка, передача, збір, зберігання первинної бухгалтерії, договорів) і своєчасно подану бухгалтерську звітність.

Вартість співпраці з такими компаніями вигідніша, ніж зарплата, відпускні, рекрутинг і навчання бухгалтера та юриста, збір, зберігання, пересилання документів і втрата таких документів через ймовірний безлад в паперах. Це Ваш повний спокій за ведення бухгалтерської звітності та документообігу.

Чому Вам варто звернутися в Бюро Бумажкін?

 • ми забезпечуємо бухгалтерське обслуговування та необхідний податковий контроль;
 • ми надаємо підтримку – нагадуємо про важливі дати подачі звітів та сплату податків – навіть, якщо Ви припинили користуватись нашим сервісом;
 • ми допомагаємо вірно обрати групу та КВЕДи;
 • ми вирішуємо питання заборгованості;
 • ми спілкуємося з податковою та банком.

Податковий борг – доволі поширене явище серед фізичних осіб-підприємців. Подбайте про свою справу – слідкуйте за своїми податками і користуйтесь послугами професійних бухгалтерів. Краще попередити неприємну ситуацію, звернувшись до спеціалістів, ніж потім вирішувати питання заборгованості та штрафів.

Есть вопросы ?
Пообщаемся в меседжерах
Facebook Messenger
m.me/bureau.bumazhkin